Se apropie zilele scolii. Pentru cei care au sau vor sa aiba legatura cu programul festivitatilor si concursurilor organizate, va rog sa parcurgeti programul evenimentului, postat in continuare. De asemenea, revista scolii, intr-o forma beta, este urcata la rubrica deja consacrata, pe pagina scolii.
February 25, 2010
December 18, 2009
Expoziţie de Crăciun şi Spectacol de colinde
Pentru a preîntâmpina praznicul “Naşterii Domnului”, elevii şcolii noastre au susţinut astăzi, 10.12.2008 un minispectacol de colinde şi poezii ce vestesc Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos, audiaţi fiind de către corpul profesoral şi colegi.
Un număr de 23 de elevi, au interpretat colinde culese de la rapsozi din zona Bihorului şi colinde tradiţionale româneşti sub îndrumarea prof. Indrecan Simona.
Acest moment a fost precedat de expoziţia de desene şi felicitări realizate de elevii şcolii: Şandor Delia din clasa a XII-A, Negrea Daniela, Brie Adrian din clasa a XI-A, Iancu Ana Maria, Zbârcea Ana Maria, Boldan Raluca, Varga Cristina, Creţu Alexandra din clasa a X-A.
Din grupul de colindători au făcut parte: Flonta Lidia, Gereben Bianca, David Faustina, Kovaci Cristina, Ţenţ Georgiana din clasa a IX-a A, Gomboş Ioana, Druţă Geanina, Costa Ana Maria, Brânzei Ionela, Galea Ioana, Halasz David din clasa a IX-a B, Zbârcea Ana Maria, Boldan Raluca, Iancu Ana Maria, Noge Simona, Varga Cristina, Creţu Alexandra, Kovaci Denisa, Fiţiu Ovidiu, Moriţi Alexandru din clasa a X-a A şi Brie Adrian, Hadadea Bogdan şi Telecuş Beniamin din clasa a XI-a A.
December 15, 2009
Şi eu contez – campanie de stimulare a spiritului civic în rândul studenţilor şi liceenilor din Oradea
Acest proiect a fost derulat de Direcţia Judeţeană pentru Tineret Bihor în parteneriat cu Asociaţia Pro Democraţia – Club Oradea în perioada 19 noiembrie – 15 decembrie 2009.
Scopul proiectului „Şi eu contez – campanie de stimulare a spiritului civic în rândul studenţilor şi liceenilor din Oradea” este stimularea participării civice a tinerilor, în mod special creşterea gradului de implicare a tinerilor în practici civice. (more…)
November 19, 2009
Vizita elevilor clasei a XI-a C la compania Celestica Inc.
În data de 19 noiembrie 2009, domnul prof. ing. Petruţ Virgil a organizat o vizită de studiu la compania “Celestica Inc.” cu elevii clasei a XI-a C, calificarea profesională “Tehnician mecatronist”. La această activitate au participat 24 elevi însoţiţi de d-l prof. ing. Petruţ Virgil şi de doamna dirigintă, prof. Bălan Ramona.
A fost o acţiune foarte reuşită la o firmă care se bucură de un foarte bun renume în ultima perioadă.
Elevii au putut să vadă pe viu ce înseamnă (more…)
October 23, 2009
Balul Bobocilor
Azi, in No Problem, incepand cu orele 18:00. Poze si comentarii, dupa eveniment.
June 6, 2009
Elevii noştri au igienizat malurile Crişului
Elevii clasei a IX-a B de la Colegiul Tehnic “Constantin Brâncuşi” Oradea coordonaţi de dirigintele lor, prof. ing. Petruţ Virgil s-au alăturat elevilor claselor a IX-a A, a IX-a C şi a IX-a F de la Colegiul Economic “Partenie Cosma” într-o acţiune de curăţare şi igienizare a malurilor Crişului Repede, între Podul Decebal şi Centrul de Calcul Oradea.
Acest proiect a fost iniţiat de catedra de biologie a Colegiului Economic “Partenie Cosma”, reprezentată de prof. Ghiuro Daniela şi s-a desfăşurat cu ocazia Zilei Mondiale a Mediului.
Adolescenţii au adunat sacii de gunoaie, dând o lecţie adulţilor care contribuie la poluarea mediului înconjurător.
Doamna profesoară Ghiuro Daniela a precizat că toţi elevii au participat la această acţiune de igienizare din proprie convingere şi din dragoste faţă de natură.
prof. Monica Gale
March 23, 2009
The director`s cut
Vrand sa scot piticii din creierele bine intepenite in apropierea bac-ului am propus o tema relaxanta pentru clasa 12B. Crearea unui afis de film. Din pacate, am remarcat paleta redusa a preferintelor cinematografice dar si dezavantajele lucrului in echipa. Astfel, echipa nr 3, formata dintr-un singur om, a castigat detasat.

Daca te crezi bun in photoshop, sau doar vrei sa incerci pagina asta, sari si tu cu ideile tale, in comentarii.
March 22, 2009
March 5, 2009
Invitatie la teatru
Voi scrie mai mult despre zilele scolii, o sa fac si o riguroasa selectie intre sutele de poze(filme) facute la evenimente, dar episodul asta merita atentie, pentru ca e rupt din Caragiale cu costumatie, suflet si interpretare. Pentru colega mea, prof. Anca T.(regizor) a fost un debut, sper ca urmeaza multe alte scenete!
February 18, 2009
Nr. 1 Blogger
Ne mandrim cu faptul ca www.oradeanul.com este blogul unuia dintre ai nostri.
Laurentiu Balaban era un tip mic, ager si atras de orice consola care dadea spre un server. Mi-l amintesc perfect in geaca lui imensa de fas in care se pierdea cu totul. Ii mai vedeai doar ochii sclipind, mereu pe receptie. E unul din putinii care au reusit in viata doar pe munca lor, dublata de pasiune si bun-simt. L-am anuntat inca de anul trecut ca urmeaza sa-l aduc in fata noilor generatii, sa le vorbeasca despre el si munca lui. Mai multe in articol, toate pe pagina lui.


