L.T. "Constantin Brâncusi" Oradea Blog noutati articole documente liceu tehnologic constantin brancusi oradea liceu

December 18, 2009

Acţiune organizată de asociaţia Rotary Club Oradea

Filed under: Proiecte,scoala — admin @ 12:53 pm

Marţi, 15 decembrie 2009 ora 19.00 am fost invitaţi în sala de conferinţe a hotelului Intercontinental Oradea la una dintre şedinţele asociaţiei Rotary Club Oradea.
Am fost deosebit de plăcut surprinsă când am aflat de această invitaţie şi de faptul că urmau să fie premiaţi 15 elevi merituoşi de la şcolile orădene, printre care şi elevul meu olimpic, Silaghi Elisei Matei – premiul al II-lea, aşa cum bine ştiţi, la olimpiada tehnică, etapa naţională din 2009 – clasa a XI-a ruta directă, calificarea profesională: „Tehnician desenator pentru construcţii şi instalaţii”.
Ştiam de aceste acţiuni de acum doi ani, când în preajma Crăciunului, membrii acestei asociaţii au premiat şi alţi elevi olimpici ai şcolii noastre: elevul Bac Sabin Călin – premiul I la concursul profesional, etapa naţională din 2007 – clasa a XI-a an de completare, calificarea profesională: „zugrav-vopsitor-ipsosar-tapetar”, respectiv Sabău David Mihail – premiul al III-lea la olimpiada tehnică, etapa naţională din 2008 – clasa a XII-a ruta progresivă, calificarea profesională „Tehnician instalator instalaţii tehnico sanitare şi de gaze”.
(more…)

CERC PEDAGOGIC

Filed under: Proiecte,scoala — admin @ 12:52 pm

Luni, 14 decembrie 2009 au avut loc cercurile pedagogice pe semestrul I an şcolar 2009-2010.
Tema cercului a fost: „Comunicarea şcoală-familie-comunitate în contextul descentralizării sistemului de învăţământ.
Activitatea s-a desfăşurat în sala festivă şi la ea au participat membrii comisiilor metodice reunite din şcoală.
Activitatea a fost deschisă de d-l director prof. Mihai Creţu şi condusă de d-na directoare adjunctă prof. ing. Aurora Tabacu.
Ordinea de zi a fost următoarea: descentralizarea sistemului educaţional, triada profesor-elev-părinte, comunicarea didactică, profesorul ca factor de decizie, rolul covârşitor al familiei în educaţia elevilor şi dezbateri.
(more…)

Expoziţie de Crăciun şi Spectacol de colinde

Filed under: hobby,scoala — admin @ 12:45 pm


Pentru a preîntâmpina praznicul “Naşterii Domnului”, elevii şcolii noastre au susţinut astăzi, 10.12.2008 un minispectacol de colinde şi poezii ce vestesc Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos, audiaţi fiind de către corpul profesoral şi colegi.
Un număr de 23 de elevi, au interpretat colinde culese de la rapsozi din zona Bihorului şi colinde tradiţionale româneşti sub îndrumarea prof. Indrecan Simona.
Acest moment a fost precedat de expoziţia de desene şi felicitări realizate de elevii şcolii: Şandor Delia din clasa a XII-A, Negrea Daniela, Brie Adrian din clasa a XI-A, Iancu Ana Maria, Zbârcea Ana Maria, Boldan Raluca, Varga Cristina, Creţu Alexandra din clasa a X-A.
Din grupul de colindători au făcut parte: Flonta Lidia, Gereben Bianca, David Faustina, Kovaci Cristina, Ţenţ Georgiana din clasa a IX-a A, Gomboş Ioana, Druţă Geanina, Costa Ana Maria, Brânzei Ionela, Galea Ioana, Halasz David din clasa a IX-a B, Zbârcea Ana Maria, Boldan Raluca, Iancu Ana Maria, Noge Simona, Varga Cristina, Creţu Alexandra, Kovaci Denisa, Fiţiu Ovidiu, Moriţi Alexandru din clasa a X-a A şi Brie Adrian, Hadadea Bogdan şi Telecuş Beniamin din clasa a XI-a A.

December 17, 2009

Profesorii colindători de la Şcoala Ajutătoare nr. 2 din Oradea

Filed under: scoala — admin @ 2:09 pm


Joi, 10 decembrie 2009, profesorii şcolii noastre au avut onoarea să fie colindaţi de grupul „Old Boy’s” format din domnii institutori: Moţ Ambrozie, Moţ Ghoerghe, Jurcă Dragomir, Hadade Doru, Torje Ioan şi părinte Şumălan Ioan (coordonator al grupului) de la Şcoala Ajutătoare cu clasele I-VIII nr. 2 Oradea.

Vocile încântătoare, puternice şi colindele tradiţionale ne-au adus pentru o clipă în lumea magică a sărbătorilor de Crăciun şi ne-au reamintit de copilărie.

Excursie pentru olimpicii bihoreni

Filed under: Proiecte,scoala — admin @ 2:08 pm

„Program cultural în capitalele europene Budapesta-Viena” – excursie organizată de Primăria municipiului Oradea în perioada 30.11-01.12 2009 pentru olimpicii bihoreni.

Din partea şcolii a participat olimpicul nostru, Silaghi Elisei Matei.

În cadrul acestei acţiuni organizată de Primăria municipiului Oradea, peste 40 olimpici însoţiţi de profesorii lor au admirat câteva dintre bijuteriile arhitectonice ale capitalei Ungariei, Budapesta, care are avantajul că este aşezată pe malul Dunării: Palatul Parlamentului, Cetatea Buda, Insula Margareta, Teatrul de Stat din Budapesta, Biserica Sf. Matyas, Dealul Gellert cu statuia Libertăţii, Podul cu lanţuri, etc.

În Viena elevii au vizionat baletul „Lacul lebedelor” de Ceaikovski, au vizitat catedrala Sf. Stephen, una din cele mai mari clădiri gotice din Austria, considerată emblema oraşului Viena; palatul Schonbrunn, unul din cele mai importante monumente din Austria, protejat prin lege şi intrat în patrimoniul Unesco; Ringul vienez, Piaţa de Crăciun.

Mulţumim primăriei pentru iniţiativa lăudabilă.

December 15, 2009

Şi eu contez – campanie de stimulare a spiritului civic în rândul studenţilor şi liceenilor din Oradea

Filed under: hobby,Proiecte,scoala — admin @ 11:39 am

Acest proiect a fost derulat de Direcţia Judeţeană pentru Tineret Bihor în parteneriat cu Asociaţia Pro Democraţia – Club Oradea în perioada 19 noiembrie – 15 decembrie 2009.

Scopul proiectului „Şi eu contez – campanie de stimulare a spiritului civic în rândul studenţilor şi liceenilor din Oradea” este stimularea participării civice a tinerilor, în mod special creşterea gradului de implicare a tinerilor în practici civice. (more…)

December 4, 2009

Termopane, termopane

Filed under: Proiecte,scoala — admin @ 12:19 pm

Iarna nu-i ca vara. Adevarul este ca iarna e mai frig. Asa se face, ca dupa o scurta si productiva vizita a primului gospodar al urbei, Dl. Ilie Bolojan, sa ne trezim peste noapte cu un intreg corp de cladire inoit si cu promisiunea ca zilele bune nu s-au terminat pentru Brancusi, citez, inexact: “Cand intru intr-o scoala, o fac de la A la Z!
termopane_corp_c

November 19, 2009

Vizita elevilor clasei a XI-a C la compania Celestica Inc.

Filed under: hobby,scoala — admin @ 6:43 pm

În data de 19 noiembrie 2009, domnul prof. ing. Petruţ Virgil a organizat o vizită de studiu la compania “Celestica Inc.” cu elevii clasei a XI-a C, calificarea profesională “Tehnician mecatronist”. La această activitate au participat 24 elevi însoţiţi de d-l prof. ing. Petruţ Virgil şi de doamna dirigintă, prof. Bălan Ramona.
A fost o acţiune foarte reuşită la o firmă care se bucură de un foarte bun renume în ultima perioadă.
Elevii au putut să vadă pe viu ce înseamnă (more…)

November 3, 2009

Şedinţa Comitetului de părinţi pe şcoală

Filed under: Proiecte,scoala — admin @ 2:14 pm

În data de 03.11.2009 a avut loc şedinţa comitetului de părinţi pe şcoală, cu următoarea ordine de zi:
1. Analiza activităţii Comitetului de părinţi pe anul şcolar 2008-2009 – analiză prezentată de d-l Zirbău Florin
2. Prezentarea planului de muncă şi aprobarea planului de către Comitetul de părinţi – plan de muncă prezentat de d-l ing. Arhitect Brazdă Mircea
3. Informare cu privire la planul de venituri şi cheltuieli pe anul şcolar 2008-2009 – informare prezentată de d-l Zirbău Florin
4. Completarea comitetului de părinţi pentru anul şcolar 2009-2010
5. Diverse

În cuvântul de deschidere al şedinţei, d-l director, prof. Mihai Creţu, realizează (more…)

November 2, 2009

Campanie educaţională de informare

Filed under: Proiecte,scoala — admin @ 1:23 pm

În sala festivă a şcolii noastre în 2 noiembrie 2009 s-a desfăşurat o activitate care face parte dintr-un proiect educaţional derulat de compania de consultanţă în management şi marketing farmaceutic „Expand Health Romania”, în colaborare cu companiile multinaţionale „Johnson & Johnson” în principalele 150 licee şi colegii din România, respectiv în Bucureşti, Piteşti, Ploieşti, Iaşi, Bacău, Braşov, Timişoara, Arad, Sibiu, Constanţa, Craiova, Oradea, Galaţi, Brăila în perioada 1 octombrie – 30 noiembrie 2009.

Seminarul a fost susţinut de d-na Demian Ioana, consultant medical din partea „Expand Health Romania” care a prezentat atât informaţii educaţionale privind schimbările fiziologice şi de comportament ce au loc odată cu maturizarea, cât şi informaţii utile privind igiena intimă a fetelor şi modalităţile de utilizare a produselor de igienă intimă.

Activitatea a fost coordonată de d-na prof. Iova Ana-Maria, consilier educativ şi la ea au participat elevele claselor a IX-a şi a X-a ale şcolii noastre însoţite de d-nele diriginte prof. Indrecan Simona, Abrudan Adriana, Kastner Elisabeta.

« Newer PostsOlder Posts »

Powered by WordPress

Skip to content