Astazi a avut loc ziua cea mai asteptata de adeptii matematicii, olimpiada la matematica. Aceasta s-a desfasurat in scoala noastra si a decurs in liniste.
In clasa in care eram eu au fost 2 elevi de a IXa, 3 de a Xa si 2 de a XIIa. In rest nu s-a intamplat nimic interesant, doar ca a trebuit asteptam aproximativ o ora pana cand cei de la minister s-au gandit si la noi sa ne trimita subiectele.
O zi frumoasa tuturor 😀
February 14, 2009
Olimpiada la mate
Brancusi la Balul Balurilor editia a III-a

Sute de poze de la acest eveniment gasiti pe Contrast Online. Sa-i multumim lui Tunde!
February 12, 2009
Atentie, se fura! (aka jaf la Viteazu`)
Dupa cum stiti, avem camere de supraveghere, 24/24 de inalta rezolutie. (Aici e momentul in care voi spuneti: SO WHAT?)
Se pare ca acest mic impediment nu i-a oprit pe 2 tineri intreprinzatori care au patruns nestingheriti pe holurile colegiului tehnic Mihai Viteazul mascati cu cagule si au sustras un calculator de la directorul adjunct. Poze si film gasiti aici. De remarcat comentariile academice ale cititorilor.
February 2, 2009
O intrebare… o nota
bacos
indentare la primul rand?
fixeaza distanta intre margine si ..
5
ban
5 aspecte referitoare la formatarea paginii?
aliniere, indentare… aaa….
-6
copil
absent
corda
efecte pe text
aldin subliniat italic exponent indice
-7
daraban
de unde se schimba orientarea paginii?
aaa
-4
jurgiu
ce este clipboardul?
aaa
-4
5 elemente ale riglei orizontale?
tabulatori…
-5
negrutiu
5 grupuri de butoane
imagine…
-5
opris
comenzi rapide
…
-4
pater
wizard?
te ajuta la anumite operatii
6
rusu
vizualizare pagina?
#$^%#$%^@%^#$^%^$%^%^$
9
sav
optiuni la imprimare?
aaa
-4
sibinescu
stabilirea marginilor?
$%^^
-6
shomogi
culoare de fundal text
-5
todea
ce este un font?
un fel de a scrie
-6
January 30, 2009
Vacanţă!

A venit vacanţa mult aşteptată de elevii şi profesorii din şcoală. Nu este timp de pierdut, deoarece vacanţa e scurtă. Trebuie sa ne folosim de fiecare clipă disponibilă. Fiecare dintre eleci a încheiat (sau nu) primul semestru cu bine, cu impresii bune sau mai puţin bune… dar vacanţa e vacanţă! 😀
Vă urez tuturor (adică pentru cei care mai dau pe site-ul acesta) o vacanţă plăcută şi realizări multe 😀
ps: vedeţi că vacanţa e doar de o săptămână 😛
January 22, 2009
Eveniment – beta
Tot în data de 15 ianuarie a avut loc şi o acţiune antifumat cu o prezentare powerpoint destul de relevantă. Nici nu mai lungesc vorba; iată imaginile.
Eveniment
“Mihai… de ce esti tu Mihai? De ce esti tu un Eminescu? Uită-ţi tatăl, Tăgăduieşte-ţi numele… adică mai bine nu!” 😀
Şi ce bine ca nu şi-a tăgăduit numele, deoarece astăzi nu am putea auzi despre el, despre geniul ce zăcea în el.
Anul acesta, în data de 15 ianuarie, şcoala noastră a omagiat al 159-lea an de la moartea “Luceafărului” poeziei româneşti, Mihai Eminescu.
La acest eveniment au fost prezenţi mai multe cadre didactice, printre care: d-na prof., consilier educativ, Iova Ana-Maria, care a vorbit despre importanţa zilei de 15 ianuarie pentru cultura română; d-na prof. Nadiş Cristina si d-l prof. Fulea Liviu.
Activitatea a continuat cu un referat pregătit de Bako Anita, cls. a X-a B, intitulat „Momente din viaţa şi opera marelui poet”. După acesta a urmat un program de recitari din operele marelui poet, care a fost sustinut de elevii claselor a X-a B si a X-a C.
January 15, 2009
Cei mai buni din scoală
Astăzi am primit ziarul în care a aparut articolul despre cei mai buni elevi din şcoală. Nu lungesc prea mult vorba deoarece D-l Ovi Dan a redactat deja articolul. Voi cita doar cel mai important lucru din articol.
În topul primilor cinci brâncuşieni (pe 2008) îi găsim pe: Ioana Ştefan (din XII A), Tiberiu Rusu (XII B), David Mihail Sabău (XIII A – SAM), Tudor Costa (XII A) şi Pap Nandor Csaba (XII A – SAM).
Dacă cineva totuşi vrea să citească tot articolul, n-are decăt să dea click aici.
Distracţie plăcută
November 30, 2008
Balul Bobocilor – editia de criza
Unde-mi esti tu, tibi Doamne… sa ne spui ce s-a-ntamplat…
Ca eu cu un link si-o poza, subiectul l-am terminat.
Balul bobocilor la Constantin Brancusi – via Contrast Online

November 20, 2008
Anunturi!
In urmatoarele zile vor avea loc mai multe evenimente in scoala (si in afara acesteia, dar legate tot de scoala). Acest post este dedicat anuntarii acestor evenimente.
- 21 noiembrie 2008 – zi fericita pentru elevi si mai putin fericita profesorilor, deoarece se tine Cerc Pedagogic prin scoli. Deci, daca nu suntem selectionati pentru a participa la acest eveniment, NU TREBUIE SA MERGEM LA SCOALA 😛 ;
- 24 noiembrie 2008 – biletele/invitatiile pentru Balul Bobocilor vor fi disponibile oficial pentru elevii doritori sa vina la evenimentul mentionat;
- 25 noiembrie 2008 – va avea loc repetitia generala la discoteca No Problem. Pentru mai multe informatii sunati la 0800-8989989 😛 Glumeam. Intrebati-o pe d-na prof. consilier educativ Iova Ana-Maria;
- 27 noiembrie 2008 – probabil in aceasta zi se va tine festivitatea in cinstea sarbatoririi Zilei Nationale a Romaniei; si mai probabil ca festivitatea se va desfasura in sala 20 in compania a mai multor invitati speciali si a profesorilor si elevilor din scoala;
- 28 noiembrie 2008 – din cate am inteles, nu se va veni la scoala (YUPEE) din cauza alegerilor. Inca o zi misto sa ne pregatim pentru teze :)) (stiu ca nu o veti face);
- 29 noiembrie 2008 – BALUL BOBOCILOR!!! Va avea loc la discoteca No Problem de la ora 8:00 PM. Bilete/invitatii vor fi disponibile si la intrare (pentru cei care nu reusesc sa-si achizitioneze din timp);
- 1 decembrie 2008 – poate nici n-ar trebui sa scriu despre asta, dar poate cineva uita: NU SE VINE LA SCOALA!!! Se va sarbatori in mod oficial Ziua Nationala a Romaniei.
Daca mai sunt si alte evnimente importante, despre care nu stiu inca, le voi mentiona cand voi sti de ele 😛
Later edit: Datorita informatiilor noi primite intr-un comment, trebuie sa rectific postul.
In data de 28 noiembrie SE VINE LA SCOALA! Doar de la ora 1 vor fi folosite salile de clasa pentru ca alegerea sa fie sustinuta. Deci, VENITI LA SCOALA ( 🙁 CE PACAT )