
Din figura alaturata putem deduce ca prima parte a anului a trecut. Clasa XI B a mai scris o fila de istorie(fila atasata chiar aici).
Ne revedem peste o saptamana! Distractie placuta!
Poate nu e o noutate , dar a inceput vacanta… de doua zile. Inseamna ca au mai ramas 14 zile care trebuiesc folosite in principiu pentru relaxare. Dar sa nu uitam nici de lecturi… Stiti: primim rasplata buna… si avem nevoie de ea majoritatea din calsa. Numai bine 🙂
Pe principiul “se poate si mai rau”, sau “mai rau sa nu fie”, putem spune cu mandrie ca avem o scoala frumoasa. Asta pentru ca in imaginile urmatoare veti vedea ce nu se poate face cu 24 de miliarde de lei in dotarea unei scoli.(via gigel.org).
Luni, 25.10.2007 se suspenda cursurile pentru a se putea desfasura cercurile pedagogice pe specialitati. Inca o zi in plus in care elevii din Brancusi vor putea sa`si dedice timp studiului si temelor nefacute peste weekend. Apropo, marti se tin ore.
Nu ratati ocazia sa va distrati. Maine (19 Noiembrie 2007) la ora 5 dupa masa va avea loc un eveniment iesit din comun: un fel de disco in sala de sport a scolii. Fetele din toate calsele sunt invitate (daca vor si baietii).
Evenimentul va fi organizat in onoarea francezilor – vizitatori in liceul nostru. O astfel de ocazie nu se poate evita deoarece se intampla 1 data la 100 de ani (daca…). In sfarsit: veniti si vedeti.
Nu stiu daca este asa sau nu, dar cred ca in gustul muzical al francezilor este o mica mutatie, care, pe deasupra, se exercita si asupra comportamentului lor. Nu de alta, dar in 15 Noiembrie 2007 a fost un concert la Filarmonica din Oradea unde s-au prezentat si dansii. Insa acea seara nu a reusit prea bine caci la jumatatea spectacolului au fost “trimisi” afara; dupa cum a spus organizatorul: “You sholdn’t came here if you don’t like this”. Fara nici o disctie si-au luat lucrurile si au plecat indata (fapt ce afirma punctul meu de vedere, prezentat la inceputul postului). In final nu pot sa spun decat ca, in ochii mei, francezii sunt groaznici (adica nu difera cu nimic de romani) 😉
Poate veti fi surprinsi zilele astea sa auziti pe coridoarele scolii diverse cuvinte straine. Pentru necunoscatori e vorba de limba franceza. Nu e ziua francofoniei, e doar un schimb de experienta cu o scoala din Franta axata pe acelasi profil cu al scolii noastre, constructiile. Ei vor sta o perioada la noi, asistand la instruirea teoretica si practica a elevilor romani urmand ca in viitorul apropiat sa facem acelasi lucru si noi pe meleagurile cocosului galic.
Azi a fost acomodarea, constand in vizitarea cabinetelor si scolii in general si asistarea la o proiectie privind activitatea din scoala noastra.
Bobocii din acest an care au trecut prin fata obiectivului au si ajuns deja pe pagina scolii. Poate ati remarcat, intrarea in scoala se face tot mai anevoios din cauza verificarilor severe ale legitimatiei de elev. Dar asta nu e tot, in curand o noua restrictie la intrare va fi uniforma personalizata cu sigla scolii.
later edit: uniforma personalizata este un proiect anulat.
Pentru cei care au fost mai ocupati in ultima vreme am stiri noi: a inceput scoalaaa!
Dupa o slujba religioasa, prezentarea codurilor rutiere si a amenzilor si pericolelor aferente si discursul emotionant al Dlui director care au tinut audienta cu sufletul la gura, elevii au purces spre clasele alocate temporar primei ore de dirigentie, urmand ca de maine sa intre cu totii in paine.
Orarul a fost si el incropit deja, liceul s-a procopsit cu lambriuri laminate si tot felul de minunatii deja strapunse de chei sau alte obiecte contondente. Profesorii sunt mai hotarati ca oricand sa faca o treaba de calitate. Astfel, cei carora incepusera sa li se duca dorul avand in vedere crancena pensionare au revenit pentru inca un an, s-a votat uniforma obligatorie si au crescut amenzile pentru fumat.
Un an nou plin de impliniri!
Powered by WordPress