L.T. "Constantin Brâncusi" Oradea Blog noutati articole documente liceu tehnologic constantin brancusi oradea liceu

June 27, 2007

Bacalaureat 2007

Filed under: scoala — admin @ 3:40 pm

Ca in fiecare an, in Colegiul tehnic Constantin Brancusi se organizeaza centrul de examen pentru sustinerea bacalaureatului. Puteti urmari evolutia rezultatelor obtinute de elevii arondati aici la adresa aceasta.

June 12, 2007

10B a mai terminat un an

Filed under: eveniment,scoala — admin @ 1:16 pm

10Bfinal.JPG
Daca ne gandim ca acum un an din 28 de elevi 14 erau neclasificati si 10 au parasit clasa… cei 3 din 20 de anul acesta(adica 2 pentru ca unul cu sau fara voia lui va parasi aceasta clasa) reprezinta un progres semnificativ.

Vacanta placuta! (celor 2-3 care urmaresc aceasta pagina 🙂 )

April 2, 2007

Ce mai scriu elevii la extemporale…

Filed under: scoala — admin @ 8:01 am

https://www.scribd.com/doc/5107/They-didnt-study

March 30, 2007

A better life :)

Filed under: scoala — admin @ 8:51 am

Cica este ordin de la Ministerul Educatiei ca accesul elevilor in scoli sa nu se mai faca decat pe baza de cartela electronica. Drept urmare, scolile trebuie sa-si cumpere neaparat cititoare de cartele. (contrasens)

In scoala, cu card de acces

De o saptamana, scolarii de la Liceul „Dante Alighieri”, din sectorul 3, intra in cladire pe baza unor cartele de acces. In acelasi mod merg in pauze sau ies in curtea scolii, cand pleaca acasa.
„Accesul elevilor se face pe o poarta, iar cel al profesorilor pe ambele intrari”, spune directorul Maria Dan. Sistemul a fost introdus de primaria de sector si a costat aproximativ 3.500 de euro. Astfel, parintii pot primi rapoarte cu iesirile si intrarile copiilor, pentru ca respectivele carduri sunt personalizate. Rapoartele nu sunt totusi extrem de relevante, dupa cum spune directorul Marian Dan, din cauza ca elevii ies si in pauze. Pe de alta parte, au existat reactii adverse din partea dascalilor care se simt pontati.

Sursa: Evenimentul Zilei

March 11, 2007

Zilele scolii!!!

Filed under: eveniment,hobby,scoala — TyB @ 12:48 pm

E chiar foarte nasol pentru cei care au pierdut aceste evenimente. A fost super beton. Si mai mult de atat…. detalii la evenimente. Tort

February 19, 2007

Olimpics…

Filed under: scoala — TyB @ 9:39 pm

Nemaipomenit! A trecut si olimpiada de matematica…. :-), dar se apropie altele mai grele. Tineti pumnii olimpicilor ca sa aduca renume bun scolii!!! e cel mai bun lucru ce il pot face cei care coopereaza pasiv la aceste evenimente. pe mai tarziu.. 😉

February 13, 2007

The new toy

Filed under: scoala — admin @ 9:07 pm

candyThis candy will shoot us from now. 10x goes to our principal.

Alege VIATA, spune NU DROGURILOR !

Filed under: scoala — admin @ 11:17 am

In perioada 11-17Feb au loc la CT C.Brancusi o serie de comunicari si activitati legate de consumul si prevenirea consumului de droguri, sub egida mai multor organizatii institutionale si fundatii. La evenimente participa cateva clase din liceu, parintii si diversi reprezenti media. Daca nu te-ai numarat printre cei care au asistat la aceasta actiune, ai mai jos cateva directii despre subiectele abordate:

Semne comportamentale ale consumatorilor de droguri:

-Schimbarea in atitudine, comportament sau personalitate fara o cauza aparenta

-Schimbarea prietenilor sau evitarea celor vechi, nu vrea sa vorbeasca despre prietenii cei noi sau acestia sunt cunoscuti ca si consumatori de droguri

-Scaderea performantelor scolare, sau la munca, intarzieri la scoala, absentari nemotivate sau abandon scolar

-Schimbarea comportamentului acasa, pierderea interesului pentru familie si activitatile de familie

-Dificultati de cincentrare, distrat, uituc.

-O lipsa de motivatie in general, pierderea energiei, a stimei de sine, o atitudine de nepasare

-Stari iritabilitate sau manie.

(more…)

February 1, 2007

XB a mai terminat un semestru

Filed under: scoala — admin @ 10:43 pm

10bsem1.jpg

January 21, 2007

Fituici la liber

Filed under: scoala — admin @ 11:36 am

fAsta este. Citirea cartilor a dus la o degradare continua a retinei, neuronilor, calitatii timpului(mai ales liber). Au aparut referatele si sa recunoastem, au avut si ele vremea lor. Dar parca e complicat cu cautatul, adaptatul, cititul, uneori prezentatul acelor lucrari greoaie, facute mereu de altii. Ce sa mai vorbim de printare, o operatie costisitoare si enervanta, te face cu cateva kile de foi mai greu in fiecare an.

Pentru ca romanul sa nu fie lipsit de ajutor in momentele grele, a aparut fituica digitala! Adica totul de-a gata, pe telefonul mobil. Cand e pentru binele elevului, un telefon cu display mare si sistem de operare symbian nu mai reprezinta un obstacol de netrecut. Doua trei lacrimi de iubire si mama sau tata isi rup de la gura 10-15milioane pentru plodul cu gena elitista in sange.

Pentru toti cei stresati de invatat si posesori de celulare bengoase, a aparut www.fituica.com .

« Newer PostsOlder Posts »

Powered by WordPress

Skip to content