![]()
Din pacate scoala tot functioneaza si ii obliga shi pe elevi sa faca la fel. Asa ca in data de 8 ian 2007 a inceput partea a doua a primului semestru. Nu uitati e un nou an shi puteti incepe cu mult mai bine decat anul trecut ;-P.
Y’all!
![]()
Din pacate scoala tot functioneaza si ii obliga shi pe elevi sa faca la fel. Asa ca in data de 8 ian 2007 a inceput partea a doua a primului semestru. Nu uitati e un nou an shi puteti incepe cu mult mai bine decat anul trecut ;-P.
Y’all!
Nu stiu daca suntem singura scoala care a achizitionat aceasta tehnologie, distribuitorul nostru ne-a asigurat ca nu suntem primii din judet si utilitatea acestei jucarii va face sa nu fim nici ultimii. Pe scurt, este vorba despre o tabla sensibila la atingere. Imagineaza-ti un monitor imens in care degetul devine cursorul grafic al mouse-ului.Pe langa avansul tehnologic la care ne expune acest gadget, exista si suportul software dedicat special educatiei, prin care avem acces direct de la internet la diverse lectii cu caracter universal. De asemenea sunt puse la dispozitia utilizatorului unelte prin care se pot crea lectii sau prezentari care sa se bucure de “atingerea” mainilor privitorilor.
Intre timp, discutand cu alti colegi aflati in situtia mea am descoperit adevarata programa, bazata pe cea veche usor cosmetizata cu picanterii legate de retele. In rest, aceleasi nenorociri cu care m-am obisnuit. Cu aceasta ocazie postulez afirmatia prin care un individ care cunoaste tot ce se cere in aceasta programa NU ARE CE CAUTA IN INVATAMANT, cu alte cuvinte e prea bun pentru actualul sistem de invatamant.
Nu odata mi s-a intamplat sa vad oameni rataciti, dezorientati, cautand tot felul de puncte fixe pentru a misca pamantul. Majoritatea isi cautau programa pentru examenul de grad, fie definitivatul in invatamant, fie gradul 2, sau chiar gradul 1. In aceasta zona e X-Files, si cred ca va mai fi multa vreme.
Cautand eu mult si bine printre arhive [eu fiind un tip cam uituc indosariez tot ce-mi pica in mana si indexez, pentru a ma proteja de calvarul unei noi aventuri] am gasit programa pentru examenul de definitivare in invatamant, la Informatica. Aplicand inductia matematica, programa pentru gradul 2 nu are cum sa difere foarte mult.
Cat despre metodica si pedagogie, ea este la indemana oricarui muritor de rand in schimbul sumei modice [1/10 din salarul lunilor de vacanta ale unui debutant] chiar la universitate, unde se tin cursuri universale [deci metodica predarii materiei X, unde X e orice] si primesti cursul in format CD. Personal cred ca “da bine” numele pe listele cu participare la cursuri dar nu toti au timp de ele, fiind preocupati de distractii estivale precum Capacitate, BAC, Titularizare, BAC2 si alte primejdii ale vietii linistite de profesor.
Ca un dush rece si motivant, va amintesc ca “procesarea” [doar mie imi suna a macelarie?] lucrarilor ne subtiaza buzunarele si asa ofilite de arshita celor 3 luni de vacanta de 2, respectiv 3 milioane de lei vechi, cel putin in centrul universitar Oradea, pentru examenul de definitivat, respectiv grad 2.
Vivat academia
Vivat professores
Ca si in anii precedenti, are loc in zilele aceastea prezentarea ofertei scolare pentru tinerii absolventi de gimnaziu, pusi in fata alegerii zecilor de licee oradene. E importanta si decizia calculatorului, care va decide care din cele 40 de optiuni este cea mai apropiata de rezultatul tau, dar pentru a imbina utilul cu placutul, e de la sine inteles ca cele 40 de optiuni pe care le vei considera cele mai apropiate de ideea ta despre liceu sa fie realiste. Asta incearca sa faca targul scolar, in fiecare an.
Anul acesta, pentru a evita inghesuiala tipica acestui fenomen, targul s-a imparti in 2 locatii, reprezentand ariile teoretica si tehnica, la liceele Don Orione respectiv Onisifor Ghibu. Despre al doilea pot sa ma pronunt obiectiv, intrucat am fost prezent cateva ore in mijlocul evenimentelor, remarcand apetitul tot mai scazut al tinerilor pentru orice legat de scoala. Va sa zica a fost un mare val, reprezentat de iesirea elevilor dupa ore din liceul gazdelor, dupa care s-a lasat linistea. Nici ambianta creata de standurile liceelor nu mai era aceeasi de alta data, concretul rezumandu-se la impartirea mecanica a unor pliante.
M-a suparat atitudinea in special atitudinea absolventilor de gimnaziu, prinsi intr-un vesnic misto de o calitate indoielnica, lasati la voia intamplarii fara insotitori, inghesuindu-se si batjocorind toate elementele de decor sau informative. In cele cateva ore petrecute acolo nu am prins o intrebare inteligenta bazata pe tematica evenimentului. In schimb am vazut pantaloni mulati, talii joase, blugi rupti, tocuri de toate dimensiunile, machiaje stridente, gel in exces, transpiratie, injuraturi. Mai multe poze pe site-ul celor de la cobra, aici.

Se tot vorbeste, lumea isi da cu parerea, e un subiect neutru care nu raneste pe nimeni, deci tocmai potrivit atunci cand discutiile despre vreme, politica sau fotbal par deplasate.
Dar sunt numai vorbe. Sau erau. Pentru ca azi zabovind din intamplare mai mult de 3 secunde pe TVS am auzit ca in Liceul Aurel Lazar se poarta uniforme. Regizate sau nu, parerile elevilor pareau pozitive. Trageti cu ochiul si daca aveti ceva de spus, aici e locul potrivit.
Conform www.edu.ro urmeaza in zilele urmatoare un nou circ in scoli, legat de simularea examenului de Bacalaureat. Ce se stia deja:
Ce (nu) se stie inca:
Powered by WordPress