April 6, 2017
Activitate preventiva
March 11, 2017
Concurs pentru post de bibliotecar
Intregul material, pe site-ul scolii, la sectiunea documente. [ <– click]
February 19, 2017
141
141 de ani de la nașterea marelui sculptor, Constantin Brancuși, patronul spiritual al scolii noastre
”Creeaza ca un zeu,
Porunceste ca un rege,
Munceste ca un rob!”
Constantin Brancusi
(19 februarie 1876 – 16 martie 1957)
”90 de paşi cu Constantin Brâncuşi”
Cu ocazia ”Zilei Brancusi – 19 februarie”, Directia Judeteana pentru Cultura Bihor si Biblioteca Judeteana ”Gheorghe Sincai” a organizat vernisajul expozitiei de fotografii ”90 de pasi cu Brancusi pe Calea Eroilor”.
Deschiderea expozitiei a avut loc vineri, 17 februarie, de la ora 12:00, in holul Bibliotecii Judetene ”Gheorghe Sincai” din Oradea.
La expozitie au participat din partea scolii, elevii clasei a XI-a B insotiti de d-na diriginta, prof. Avramut Floare, de d-na prof. Silaghi Cecilia și d-l prof. Manea Ioan.
Expozitia va ramane deschisa timp de o saptamana, pana vineri, 24 februarie.
December 21, 2016
Magia Craciunului
December 19, 2016
Dezbatere: Invatamatul Dual
December 13, 2016
Casa de Meserii a Constructorilor
December 1, 2016
1 Decembrie 2016 – 98 de ani de la Marea Unire
Elevii Cristea Flaviu Alin, Dan Ana Maria si Bica Denisa Patricia din clasa a X-a A insotiti de d-l director, prof. Avram Nicolae Ioan, d-l dir. adj., prof. Mic Gabriel Adrian, consilier educativ, prof. Mezei Ana Maria si d-nele prof. Avramut Floare, Filip Victoria, Ogbarschi Mariana si Gale Monica au participat la festivitatile dedicate Zilei Nationale a Romaniei.
La finalul manifestarilor, participantii au depus o coroana de flori la Statuia Ostasului Roman din Parcul 1 Decembrie si au asistat la parada militara cu personal si tehnica, desfasurata in Centrul Civic, pe platoul din fata Catedralei Ortodoxe.
Periplul omagial ”Florile recunostintei”
Elevii claselor a X-a A, a XI-a B și a XII-a B insotiti de d-l dir. adj., prof. Mic Gabriel si d-nele prof. Avramut Floare si Gale Monica au participat la periplul omagial ”Florile recunostintei”. Aceasta activitate a fost organizata de Uniunea ”Vatra Romaneasca”, Filiala Bihor, in parteneriat cu Inspectoratul Scolar Judetean Bihor.
In cadrul acestei activitati s-a organizat, simultan, un periplu omagial la 16 monumente de for public din muncipiul Oradea, lucrari care reprezinta figuri ilustre ale istoriei si culturii neamului romanesc.
Personalitatea marcanta a marelui sculptor, Constantin Brancusi, patronul spiritual al scolii noastre, a fost evocata de d-l prof. univ. dr. Cornel Teodor Durgheu. De asemenea, a fost explicata semnificatia portretului monumental realizat de sculptorul Horia Sabau.
In semn de recunostinta, elevii au depus flori si au aprins o candela.
November 1, 2016
Viitori Ecologisti
Însoţiţi de prof. Monica Nistor Jurcuţiu Ovidiu, Deme Eric, Demeter Daniel, Hanga Denisa, Vilhan Gabriela, Palut Laura elevi din XIIB, IXA si XA ai liceului nostru au participat la lansarea proiectului “Tinerii ambasadori ai naturii” alaturi de elevi ai altor scoli din oras si judet. Elevii au fost încântați sa faca parte din acest proiect mai ales ca organizatorii (DJTS Bihor si Asociatia Geo For Society ) au pregătit un program extrem de atractiv ( jocuri, dulciuri dar si multe alte activitati atractive).
October 13, 2016
12 octombrie – Ziua Municipiului Oradea
Primaria Oradea a premiat azi, 12 octombrie 2016, in cadrul sedintei festive a Consiliului Local, 43 de elevi ai unitatilor de invatamant de stat din Municipiul Oradea, care au obținut rezultate deosebite la olimpiadele scolare nationale in anul scolar 2015 -2016. Premiile s-au acordat din bugetul local al municipiului și au fost în valoare de 600 lei/elev, profesori.
Printre elevii premiati s-au numarat si elevii nostri: Cuc Emil Andrei – Premiul I si Popa Mihai – Mentiune la etapa nationala a olimpiadei la discipline din aria curriculara ”Tehnologii”, domeniul: Construcții, instalații și lucrări publice.
La premiere au participat si profesorii coordonatori: Brad Magdalena, Chiș Angela și Gale Monica.
Reprezentantii Consiliului Școlar al Elevilor însoțiți de d-l director, prof. Avram Nicolae Ioan, consilier educativ, prof. Mezei Ana Maria si prof. Gale Monica au participat la festivitatea militară organizată la Statuia Ostasului Roman.