L.T. "Constantin Brâncusi" Oradea Blog noutati articole documente liceu tehnologic constantin brancusi oradea liceu

September 27, 2009

Ştii cine eşti şi faci ceva pentru ceea ce îţi doreşti? Oradea de dezvoltă prin TINEri!

Filed under: Proiecte,scoala — admin @ 11:37 am

„Tineretul din Oradea – responsabil de viitorul comunităţii locale!” – este proiect finanţat de Primăria Oradea şi implementat de FDEC România – Fondul de Dezvoltare a Euroregiunii Carpatice, în parteneriat cu Fundaţia Alternative Romania (FAR), AIESEC Oradea şi Asociaţia pentru Consultanţă şi Training – ACT.

Proiectul s-a desfăşurat în intervalul 1 iunie – 31 octombrie 2009 şi a avut ca scop creşterea impactului organizaţiilor de tineret orădene în dezvoltarea comunităţii locale. Proiectul se adresează tuturor tinerilor şi ONG-urilor de tineret care desfăşoară activităţi cu şi pentru tineret, urmărind în principal realizarea unui context de dezvoltare a dialogului şi a parteneriatelor active între acestea . (more…)

September 14, 2009

Creativitate şi inovaţie în educaţie

Filed under: Proiecte,scoala — admin @ 11:34 am

Colega noastră prof. ing. Pop Elena a participat la finele anului şcolar trecut (7 mai 2009) la Sesiunea de comunicări ştiinţifice „Creativitate şi inovaţie în educaţie”, cu lucrarea „Să redescoperim mobila stil” în cadrul Simpozionului Judeţean de Comunicări Ştiinţifice. Manifestarea s-a desfăşurat la iniţiativa Colegiului Tehnic „Ioan Ciordaş” Beiuş în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar al Judeţului Bihor şi Casa Corpului Didactic Bihor.

La final s-a editat o culegere de lucrări susţinute în cadrul simpozionului.

prof. Gale Monica

June 6, 2009

Elevii noştri au igienizat malurile Crişului

Filed under: hobby,Proiecte,scoala — admin @ 6:25 pm

Elevii clasei a IX-a B de la Colegiul Tehnic “Constantin Brâncuşi” Oradea coordonaţi de dirigintele lor, prof. ing. Petruţ Virgil s-au alăturat elevilor claselor a IX-a A, a IX-a C şi a IX-a F de la Colegiul Economic “Partenie Cosma” într-o acţiune de curăţare şi igienizare a malurilor Crişului Repede, între Podul Decebal şi Centrul de Calcul Oradea.
Acest proiect a fost iniţiat de catedra de biologie a Colegiului Economic “Partenie Cosma”, reprezentată de prof. Ghiuro Daniela şi s-a desfăşurat cu ocazia Zilei Mondiale a Mediului.
Adolescenţii au adunat sacii de gunoaie, dând o lecţie adulţilor care contribuie la poluarea mediului înconjurător.
Doamna profesoară Ghiuro Daniela a precizat că toţi elevii au participat la această acţiune de igienizare din proprie convingere şi din dragoste faţă de natură.

prof. Monica Gale

March 26, 2009

Optical cable guy

Filed under: Proiecte,scoala — admin @ 2:41 pm

In doar cateva zile/saptamani, batranul nostru server[p3/800] va fi injectat cu adrenalina pura. Mai exact, cu un flux de date intrate pe cablu optic. E foarte posibil ca acestea sa fie ultimele lui zile, pentru ca la asa rate de transfer este nevoie de o putere mai mare de procesare.
In curand, poze!

March 23, 2009

The director`s cut

Filed under: hobby,Proiecte — admin @ 4:32 pm

Vrand sa scot piticii din creierele bine intepenite in apropierea bac-ului am propus o tema relaxanta pentru clasa 12B. Crearea unui afis de film. Din pacate, am remarcat paleta redusa a preferintelor cinematografice dar si dezavantajele lucrului in echipa. Astfel, echipa nr 3, formata dintr-un singur om, a castigat detasat.
team 1 team 2 team 3

Daca te crezi bun in photoshop, sau doar vrei sa incerci pagina asta, sari si tu cu ideile tale, in comentarii.

March 22, 2009

School`s new toy

Filed under: hobby,Proiecte,scoala — admin @ 1:13 am

panasonic_dmc_fz8

detalii aici

November 30, 2008

Campanie AntiSida

Filed under: eveniment,Proiecte — admin @ 3:54 pm

Pentru ca n-o putem spune mai frumos decat profesionistii, o dam direct: contrast online

November 20, 2008

Anunturi!

Filed under: Proiecte,scoala — Tags: , — TyB @ 7:20 pm

In urmatoarele zile vor avea loc mai multe evenimente in scoala (si in afara acesteia, dar legate tot de scoala). Acest post este dedicat anuntarii acestor evenimente.

  1. 21 noiembrie 2008 – zi fericita pentru elevi si mai putin fericita profesorilor, deoarece se tine Cerc Pedagogic prin scoli. Deci, daca nu suntem selectionati pentru a participa la acest eveniment, NU TREBUIE SA MERGEM LA SCOALA 😛 ;
  2. 24 noiembrie 2008 – biletele/invitatiile pentru Balul Bobocilor vor fi disponibile oficial pentru elevii doritori sa vina la evenimentul mentionat;
  3. 25 noiembrie 2008 – va avea loc repetitia generala la discoteca No Problem. Pentru mai multe informatii sunati la 0800-8989989 😛 Glumeam. Intrebati-o pe d-na prof. consilier educativ Iova Ana-Maria;
  4. 27 noiembrie 2008 – probabil in aceasta zi se va tine festivitatea in cinstea sarbatoririi Zilei Nationale a Romaniei; si mai probabil ca festivitatea se va desfasura in sala 20 in compania a mai multor invitati speciali si a profesorilor si elevilor din scoala;
  5. 28 noiembrie 2008 – din cate am inteles, nu se va veni la scoala (YUPEE) din cauza alegerilor. Inca o zi misto sa ne pregatim pentru teze :)) (stiu ca nu o veti face);
  6. 29 noiembrie 2008 –  BALUL BOBOCILOR!!! Va avea loc la discoteca No Problem de la ora 8:00 PM. Bilete/invitatii vor fi disponibile si la intrare (pentru cei care nu reusesc sa-si achizitioneze din timp);
  7. 1 decembrie 2008 – poate nici n-ar trebui sa scriu despre asta, dar poate cineva uita: NU SE VINE LA SCOALA!!! Se va sarbatori in mod oficial Ziua Nationala a Romaniei.

Daca mai sunt si alte evnimente importante, despre care nu stiu inca, le voi mentiona cand voi sti de ele 😛

Later edit: Datorita informatiilor noi primite intr-un comment, trebuie sa rectific postul.

In data de 28 noiembrie SE VINE LA SCOALA! Doar de la ora 1 vor fi folosite salile de clasa pentru ca alegerea sa fie sustinuta. Deci, VENITI LA SCOALA ( 🙁 CE PACAT )

October 16, 2008

Planteaza un pom!

Filed under: Proiecte,scoala — admin @ 5:37 pm

Parca intuind actiunea elevilor din 12B care in saptamana trecuta au fost chinuiti cu creearea unui logo pentru un proiect ales la intramplare referitor la salvarea copacilor, in zilele acestea cativa elevi voluntari coordonati de profesori ai colegiului tehnic C. Brancusi au plantat pomi pe malul Crisului. Imagini avem pe site-ul scolii, la sectiunea evenimente.

En francais!

Filed under: hobby,Proiecte,scoala — admin @ 5:34 pm

In aceasta perioada CT C Brancusi este gazda delegatiei franceze compuse dintr-o clasa similara claselor noastre dintr-un liceu cu specific tehnic de-al lor. Imagini din spectacolul de bun-venit pe site-ul scolii, la sectiunea evenimente.

ps: daca tot sunt francezi la tot pasul pe coridoarele scolii nu va sfiiti sa va folositi cunostintele de limbi straine pentru un dialog eficient.

« Newer PostsOlder Posts »

Powered by WordPress

Skip to content